otomobilcini.com

Otomotiv sektörüne % 25 zam olabilir

12.05.2022

ODD tarafından açıklanan verilere göre tüm dünyada otomotiv sektörüne yüzde 25 oranında zam gelmesi bekleniyor. Peki ya beklenen bu zam ne zaman gelecek? 

Otomotiv sektörüne % 25 zam olabilir

2022 yılında Türkiye’de Otomotiv Distribütörleri Derneği‘nin açıkladığı verilere göre 2021 yıla göre ortalama yüzde 23,5‘lik bir düşüş yaşandı. ODD tarafından verilere göre yılın Türkiye’de 2022 ilk üç ayında  152 bin 50 adet otomobil satıldı.

ODD tarafından açıklanan verilere göre tüm dünyada otomotiv sektörüne yüzde 25 oranında zam gelmesi bekleniyor. Peki ya beklenen bu zam ne zaman gelecek? 

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş, çip krizi, ham madde sorunu ve lojistik problemler otomotiv sektörünü derinden etkiledi. Ülkemizde 2022 yılının ilk üç ayında yüzde 23,5’lik bir düşüş ile 152 bin 50 adet otomobil satılmasından daha düşük satış rakamlarına düşmemiz çok olası.

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, yaptığı açıklamada “Fiyat yükselişiyle birlikte, otomotiv pazarının geçen seneyi yakalayamayacağını” belirtti. Çip krizinin bu yılın ortalarında hafiflemesini beklediğini ancak bu beklentinin gerçekleşmediğini belirten Ali Haydar Bozkurt, “Bitmesi gereken kriz daha karmaşık hale geldi” dedi.

Arz ve lojistik kaynakları problemler gittikçe arttığına dikkat çeken Bozkurt, “Dünya çapında tahminen 3-5 milyon adet araç üretileceğini tahmin ediyorum” dedi. Araç bulma sorunun 2022 yılında da devam etmesi beklenirken, Türkiye’de otomotiv sektöründe de araç bulma probleminin artacağını vurguladı.

2022 yılı için otomotiv pazar tahminine bulunmanın zor olmasının yanı sıra geçen seneki otomotiv başarısını yakamasının bir mucize olacağı belirtildi. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın yaklaşık olarak yüzde 25’lik bir fiyat artışıyla karşı karşıya olacağı da belirttiler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. PlaseFuture FREE BONUS dedi ki:

    Joan He wants to talk frankly with you and show you something, you will like it. Click Here: http://www.google.com/amp/s/teens.page.link/go

Copyright © 2021 www.otomobilcini.com Tüm hakları saklıdır.