otomobilcini.com

En Ekonomik Elektrikli Yeni Dacia Spring

14.01.2022

Dacia’nın elektrikli mobiliteyi herkes ve her tür kullanım için erişilebilir hale getirdiği Yeni Spring, Fransa’da devlet teşvikli 12.403 Euro’dan başlayan fiyatlarla 20 Mart’tan itibaren ön siparişe çıkıyor.

En Ekonomik Elektrikli Yeni Dacia Spring

Merakla beklenen, pazarın en ekonomik elektrikli otomobili Yeni Dacia Spring, perakende, Business ve Cargo olmak üzere 3 versiyon olarak tüketicilerle buluşuyor. Yeni Dacia Spring’in perakende versiyonunun ön siparişleri 20 Mart itibarıyla 12.403 Euro’dan başlayan devlet teşvikli fiyatlarla açılırken, ilk teslimatlar sonbaharda gerçekleştirilecek. Rakipsiz fiyatıyla profesyonellere ve otomobil paylaşım çözümlerine yönelik geliştirilen Business versiyonu ise Mart 2021’den itibaren kullanıma sunulacak. Arka koltuksuz 1.100 litre bagaj hacmi ve 325 kg taşıma kapasitesine sahip N1 onaylı Cargo versiyonu ise 2022 yılından itibaren yollarda olacak.

SUV görünümüne sahip %100 elektrikli bir otomobil olan Yeni Dacia Spring, WLPT verileriyle 230 km’lik (şehir içi 305 km) menziliyle çoğu şehir içi ve şehirler arası sürüş ihtiyaçlarını karşılıyor.  

Ülkemizde  benzinmazot ve LPG fiyatlarının artması ile tüketici çareyi elektrikli otomobillere geçmekle aramıştı. İşte tam bu noktada devreye Dacia Spring girdi demiş olursak açıkçası doğru söylememiş oluruz. Türkiye’de çok sayıda markanın elektrikli otomobilleri bulunmakta ancak fiyatlarının çok uçuk olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda güncel fiyatlara baktığımızda  en makul fiyatlı Renault’un Zoe modeli bile 600 bin TL’ye yakın bir fiyattan satılıyor.

Dacia Spring geldiğinde sektördeki tüm dengeleri değiştirmiş olacak. İşte Dacia Spring ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar…

Söz konusu elektrikli otomobiller olduğunda bizim için en önemli unsur elbette batarya. Dacia Spring’de 26.8kWh gücünde bir batarya yer alacak. Bu batarya ile şehir içerisinde 170 km yol yapmanız mümkün olacak. Otobanda biraz daha hızlı bir şekilde seyretmek istediğinizde ise menziliniz 114 km’ye kadar düşebilir. Kış şartlarında otomobilin karma yakıt tüketimi ise 140 km olarak gösteriliyor. Daha yumuşak hava şartlarında menzil de önemli oranda artıyor. Örneğin şehir için menzil 265 km’ye kadar çıkıyor.

Otobanda gideceğiniz yol 150 km, ortalama yol ise 195 km’ye kadar yükseliyor. Elektrikli otomobillerde havaların soğuk ya da sıcak olması menzil üzerinde büyük bir etkiye sahip. Zaten bu durum verdiğimiz bilgilerde de net bir şekilde görülüyor. Otomobilin ülkemizde satışa sunulacağı fiyat ne olacak peki. Hali hazırda Avrupa’da Dacia Spring fiyatı 18 bin Euro civarlarında.

Bu da TL bazında yaklaşık olarak 280 bin TL’ye denk düşüyor. Bu rakama KDV ve ÖTV’yi eklediğimizde karşımıza yaklaşık olarak 380 bin TL gibi bir rakam çıkıyor. Bu fiyatlar şu sıralar 0 sıfır bir otomobil almak bile zor. Dolayısıyla Spring’in bu fiyatla Türkiye’de oldukça ciddi satışlar elde edecek gibi duruyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 www.otomobilcini.com Tüm hakları saklıdır.