otomobilcini.com

Lamborghini

04.01.2022

Lamborghini Ferrari’ye rakip kendi spor arabalarını üreterek intikamını almaya yemin etti. İlk arabası olan Lamborghini 350GT, Lamborghini’nin Ferrari’yi eleştirdiği her konuda Ferrari’den daha üstün bir araçtı.

Lamborghini

Ferruccio Lamborghini (28 Nisan, 1916-20 Şubat, 1993); İtalyan araba üreticisi Lamborghini markasının babasıdır. Ferruccio Lamborghini (bundan sonra Lamborghini olarak kısaltılmıştır.) Renazzo di Cento adında Ferrara’nın ufak bir köyünde doğmuştur.

İkinci Dünya Savaşı’nın öncesi ve sonrasında önemli bir traktör üreticisi olan Lamborghini’nin bir Ferrari’si vardı. Kısa bir zamanda fark etti ki bazı debriyaj aksamları aslında kendi traktörlerinde kullandıklarıyla aynıydı. Enzo Ferrari ile görüştü ve onu bu konuda eleştirdi. Ama Ferrari onu sadece basit bir traktör üreticisi olarak görüyordu, ve dinlemeyi reddetti.

Lamborghini Ferrari’ye rakip kendi spor arabalarını üreterek intikamını almaya yemin etti. İlk arabası olan Lamborghini 350GT, Lamborghini’nin Ferrari’yi eleştirdiği her konuda Ferrari’den daha üstün bir araçtı. Üçüncü modeli olan Miura o dönemdeki rakipleri Ferrari’nin 250 GTO ve 365 GTB/4 Daytona’sı ile karşılaştırıldığında efsanevi ve döneme damgasını vuran bir arabaydı.

Şirketin logosunda bulunan boğa ise, Lamborghini’nin burcu olan boğa burcundan gelmektedir. Miura adı ise güreşçi boğaları eğiten Don Eduardo Miura adında bir eğitmenin adından gelir. Meşhur Countach’ın hikayesi ise ilginçtir: Arabanın tasarımını gördükten sonra oradakilerden biri “Countach!” (yerel dilde kullanılan bir ünlem) diye bağırmıştır, ve bu arabanın adı olarak kalmıştır.

Ferruccio Lamborghini çok iyi bir spor araba tutkunuydu, sahip olduğu arabalar arasında bir Ferrari de vardır. Yaygın bir rivayete göre arabanın debriyajı bozulunca onu fabrikasına geri götürmüştür. Enzo Ferrari’nin ise buna karşılık ‘Bir traktör üreticisinin yüksek performanslı spor arabalardan anlaması beklenemez’ diyerek onunla görüşmeyi reddetmiştir. Bunun ardından debriyajı kendisi beklemediği kadar kolay bir biçimde tamir etmiş ve spor araba işine girmeye karar vermiştir. (Hikaye kimilerince şöyle anlatılır: Feruccio günün birinde kendi traktörlerindeki debriyaj sisteminin fiyatı dışında Ferrari debriyaj sisteminden bir farkı olmadığını görüp biraz bozulmuştur, ve sonuçta işe girmeye karar vermiştir.) Lamborghini Perugia’da 1993 yılında 76 yaşındayken vefat etmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Emin dedi ki:

  Bu araba ise bizim ki ne?

 2. Sylvia dedi ki:

  Yoou hqve made some gopd points there. I looiked oon the nett for more info aboutt the issue
  and found mmost individuals willl go alobg with your viws
  onn this website.

  Lookk into mmy web-site; Pretty Stepsister And Her Naughty Pals Fuck Her SleepWalking_Stepbro

 3. Pedro dedi ki:

  WOW just whzt I waas lookiing for. Came here byy searching for 4557

  my siute 7458

 4. Marilou dedi ki:

  Howdy tgis iss kind off of offf topic bbut I was wanting too know iif bogs usse WYSIWYG editors oor iif you have to manually codse with HTML.
  I’m starting a blig slon bbut ave nno coding kknowledge so I wanted
  tto gget guidance from someone wth experience. Anyy help would be enormously appreciated!

  My web page: 6597

 5. Lukas dedi ki:

  I’m amazed, I must say. Selldom doo I encoynter a blog
  that’s equally educatve and engaging, and lett mme tekl
  you, youu hhave hhit the nail onn the head. The isssue iss
  omething tthat tooo feww menn aand women aare speakkng intelligently about.
  I’m very hapoy I came across this in my searech for something concerning this.

  Heree is myy webpage: 2531

 6. Justin dedi ki:

  It’s nearly impossible too fnd knnowledgeable people forr
  thi topic, buut yoou sem liike youu know whyat you’re talking about!
  Thanks

  Heere iis mmy homepage: 0544

 7. Margherita dedi ki:

  Hurrah! In the end I got a blog freom where I know how tto genuinely take usecul infomation concerning myy study annd knowledge.

  My blog post: 2116

 8. Quinton dedi ki:

  bookmarked!!, I really like your website!

  My homepage … 9753

Copyright © 2021 www.otomobilcini.com Tüm hakları saklıdır.